10 Soruda Pentest(Penetrasyon Testleri)

Penetrasyon testleri(Sızma testleri) günümüz bilgi güvenliği dünyasının en popüler konularından biri. Bu konuda verdiğim eğitimlerde sık sık heykirkarşılaştığım belirli sorular oluyor, bunlara toptan cevap olması adına 10 soruda pentest konulu bir yazı hazırladım. Pentest nedir, neden yaptırmalıyım, kime nasıl yaptırmalıyım gibi sorulara cevap arıyoruz. Sizin de bu konu hakkında fikirleriniz varsa yorumlarınızla zenginleştirebilirsiniz.

Öncelikle pentest kavramından ne anladığınızı  ve ne beklediğinizi bilmek size bu süreçte yardımcı olacaktır. Zira ne olduğunu bilmediğiniz bir servisi alarak sonradan bu muydu yani? Bu kadar parayı bu iş için mi verdim ya da bu sistemlere neden baktırmadım  gibi sorular sormayın kendinize.

1)Pentest nedir? Vulnerability assessment ve risk asssessment kavramlarından farkı nedir?

Pentest tanımı: Belirlenen bilişim sistemlerine mümkün olabilcek her yolun denenerek sızılmasıdır. Pentest de amaç güvenlik açıklığını bulmaktan öte bulunan açıklığı değerlendirip sistemlere yetkili erişimler elde etmektir.

Pentest çeşitleri: Whitebox, blackbox, graybox olmak üzere genel kabul görmüş üç çeşidi vardır. Bunlardan blackbox bizim genelde bildiğimiz ve yaptırdığımız pentest yöntemidir. Bu yöntemde testleri gerçekleştiren firmayla herhangi bir bilgi paylaşılmaz. Firma ismi ve firmanın sahip olduğu domainler üzerinden firmaya ait sistemler belirlenerek çalışma yapılır.

Diğer yöntemlerde pentest yapacak firmayla belirli bilgiler paylaşılır.

Vulnerability Assessment(zaafiyet tarama): Belirlenen sistemlerde güvenlik zaafiyetine sebep olabilecek açıklıkların araştırılması. Bu yöntem için genellikle otomatize araçlar kullanılır(Nmap, Nessus, Qualys vs)gibi.

Risk assessment tamamen farklı bir kavram olup pentest ve vuln. assessmenti kapsar. Zzaman zaman technical risk assessment tanımı kullanılarak Vulnerability assessment kastedilir.

2)Neden Pentest yaptırmalıyım?

Sahip olduğunuz bilişim sistemlerindeki güvenlik zaafiyetlerinin üçüncü bir göz tarafından kontrol edilmesi ve raporlanması proaktif güvenliğin ilk adımlarındandır. Siz ne kadar güvenliğe dikkat ederseniz birşeylerin gözünüzden kaçma ihtimali vardır ve internette hackerlarin sayısı ve bilgi becerisi her zaman sizden iyidir. Hackerlara yem olmadan kendi güvenliğinizi Beyaz şapkalı hackerlara test ettirmeniz yararınıza olaacktır.

Ek olarak PCI, HIPAA gibi standartlar da Pentest yaptırmayı zorunlu tutmaktadır.

3)Pentest projesinin planı nasıl olmalıdır?

Yaptırılacak pentestden olabildiğince çok verim alabilmek için her işte olduğu gibi burada da plan yapmak gerekir. Pentest planınıza en azından aşağıdaki soruları cevaplayarak hazırlayın

 • Pentest’in kapsamı ne olacak?
 • Sadece iç ağ sistemlerimimi, uygulamalarımı mı yoksa tüm altyapıyı mı test ettirmek istiyorum
 • Testleri kime yaptıracağım
 • Ne kadar sıklıkla yaptırmalıyım
 • Riskli sistem ve servisler kapsam dışı olmalı mı yoksa riski kabul edip sonucunu görmelimiyim.
 • DDOS denemesi yapılacak mı

4)Firma secimi konusunda nelere dikkat etmeliyim?

Pentest yapacak firma ne kadar güvenili olsa da-aranizda muhakkak imzalı ve maddeleri açık bir NDA olmalı- siz yine de kendinizi sağlama alma açısından firmanın yapacağı tüm işlemleri loglamaya çalışın. Bunu nasıl yaparsınız? Firmanın pentest yapacağı ip adres bilgilerini isteyerek bu ip adreslerinden gelecek tum trafiği Snort veya benzeri bir yazılım kullanarak loglayabilirsiniz.

 • Özellikle web trafiği -ki en kirik bilgiler burada çıkacaktır- Snort ile cok rahatlıkla sonradan incelendiğinde anlaşılacak şekilde kaydettirilebilir.
 • Firmada test yapacak çalışanların CVlerini isteyin . Varsa testi yapacak çalışanların konu ile ilgili sertifikasyonlara sahip olmasını ercih edin.
 • Testi yapacak çalışanların ilgili firmanın elemanı olmasına dikkat edin.
 • Firmaya daha önceki referanslarını sorun ve bunlardan birkaçına memnuniyetlerini sorun.
 • Mümkünse firma seçimi öncesinde teknik kapasiteyi belirlemek için tuzak sistemler kurarak firmaların bu sistemlere saldırması ve sizin de bildiğiniz açıklığı bulmalarını isteyin.
 • Firmadan daha önce yaptığı testlerle ilgili örnek raporlar isteyin.
 • Testlerin belirli ip adreslerinden yapılmasını ve bu ip adreslerinin size bildirilmesini talep edin.
 • Firmaya test için kullandıkları standartları sorun.
 • Firmanın test raporunda kullandığı tüm araçları da yazmasını isteyin.
 • Pentest teklifinin diğerlerine göre çok düşük olmaması

Penetration test firmanın özel işi mi yoksa oylesine yaptığı bir iş mi? Bu sorgu size firmanın konu hakkında yetkinliğine dair ipuçları verecektir.

5)Pentest yapan firmadan sonuç olarak neler beklemeliyim?

 • Yöneticilere ve teknik çalışanlara özel iki farklı rapor
 • Raporların okunabilir ve anlaşılır olması
 • Testler esnasında keşfedilen kritik seviye güvenlik açıklıklarının anında bildirilmesi
 • Pentest raporunun şifreli bir şekilde iletilmesi

6)Pentest sonrası nasıl bir yol izlemeliyim?

Pentest yaptırmak ne kadar önemliyse sonuçlarını değerlendirip aksiyon almak çok daha önemlidir.Malesef ki yaygın olarak yapılan yanlış sadece pentest yapıp raporu incelemek oluyor. Pentest sonrası açıklıkların kapatılmaması ve bir sonraki pentestde aynı açıklıkların tekrar çıkması sık karşılaşılan bir durumdur.

 • Pentest raporlarının üst yönetimle paylaşılıp yönetim desteğinin alınması
 • Sonuçlarının basit açıklıklar olarak değil, bir risk haritası kapsamında yönetime sunulması(bu açıklık hackerlar tarafından değerlendirilirse şu kadar kaybımız olur gibisinden)
 • Raporu detaylıca inceleyip her bir açıklığın kimin ilgi alanına girdiğinin belirlenmesi
 • Sistem yöneticileri/yazılımcılarla toplantı yapıp sonuçların paylaşılması
 • Açıklıkların kapatılmasının takibi
 • Bir sonraki pentestin tarihinin belirlenmesi

7)Turkiye’de pentest yapan hangi firmalar var?

Benim 2000 yılından beri çeşitli ortamlarda çalıştığım, raporlarını incelediğim ve ortanın üzerinde kabul ettiğim Pentest firmaları :

Güncel liste için http://blog.lifeoverip.net/2010/01/27/turkiyedeki-bilgi-guvenligi-firmalari/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 • BGA Bilgi Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti https://www.bgasecurity.com/
 • Pro-G
 • Nebula Bilişim Hizmetleri
 • ADEO
 • BizNet
 • GamaSec
 • Tubitak UEKAE
 • Lostar B.G

Bunların haricinde bir de bireysel olarak bu işi yapanlar var. Bu konuda eğer pentest yapan kişiyi iyi tanımıyorsanız kişi yerine firmayı tercih etmeniz faydalı olacaktır.
8)Pentest konusunda kendimi geliştirmek için izleme gereken yol nedir?

Pentest konusunda kendinizi geliştirmek için öncelikle bu alana meraklı bir yapınızın olmasın gerekir. İçinizde bilişim konularına karşı ciddi merak hissi , sistemleri bozmaktan korkmadan kurcalayan bir düşünce yapınız yoksa işiniz biraz zor demektir. Zira pentester olmak demek başkalarının düşünemediğini düşünmek, yapamadığını yapmak ve farklı olmak demektir.

Bu işin en kolay öğrenimi bireysel çalışmalardır, kendi kendinize deneyerek öğrenmeye çalışmak, yanılmak sonra tekrar yanılmak ve doğrsunu öğrenmek. Eğitimler bu konuda destekci olabilir. Sizin 5-6 ayda katedeceğiniz yolu bir iki haftada size aktarabilir ama hiçbir zaman sizi tam manasıyla yetiştirmez, yol gösterici olur.

Pentest konularının konuşulduğu güvenlik listelerine üyelik de sizi hazır bilgi kaynaklarına doğrudan ulaştıracak bir yöntemdir.

Linux öğrenmek, pentest konusunda mutlaka elinizi kuvvetlendirecek, rakiplerinize fark attıracak bir bileziktir. Bu işi ciddi düşünüyorsanız mutlaka Linux bilgisine ihtiyaç duyacaksınız.
9)Pentest için hangi yazılımlar kullanılır?

Açıkkod Pentest Yazılımları: Nmap,  Nessus, Metasploit, Inguma, hping, Webscarab, jtr, W3af

Açık kodlu bilinen çoğu pentest yazılımı Backtrack güvenlik CDsi ile birlikte gelir. Bu araçları uygulamalı olarak öğrenmek isterseniz https://www.bgasecurity.com/egitim/kali-linux-101-egitimi/ eğitimine kayıt olabilirsiniz.

Ticari Pentest Yazılımları: Immunity Canvas, Core Impact, HP Webinspect, Saint Ssecurity Scanner

Bu araçların yanında araçlar kadar önemli olan pentest metodolojileri vardır. Bunların da araçlar kadar iyi bilinmesi ve kullanılması gerekir.

OWASP guide, NIST, ISSAF, OSTTM

10)Pentest konusunda hangi eğitimler vardır?

 • SANS’ın Pentest eğitimleri
 • Pentest eğitimleri
 • Ec-Council Pentest eğitimleri
 • http://www.penetration-testing.com/
This entry was posted in Misc, Network Security, Network Tools, PCI DSS, Penetration, Security Tools, System Security and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to 10 Soruda Pentest(Penetrasyon Testleri)

 1. Pingback: NetSec Güvenlik Bülteni-VI « Elektronik Yayın Arşivi

 2. Harun says:

  …”Bu işin en kolay öğrenimi bireysel çalışmalardır, kendi kendinize deneyerek öğrenmeye çalışmak, yanılmak sonra tekrar yanılmak ve doğrusunu öğrenmek.” demişsiniz peki böyle deneme çalışmalarını yapabileceğim test ortamını nasıl temin edicem.Yani ben kendime sanal hedefler belirleyip(sanal hedeften kasıt vmware ile bir test ortamı oluşturmak mı)bu şekilde mi çalışmalıyım yok değilse pentestte pratik nasıl yapacağım

 3. Pingback: Penetrasyon testi nedir ? | Bayram TATKAN

 4. zerocool says:

  Yorumlar eski tarihli ama belki yeni okuyan olabilir.

  Sadece Programlama dilinde çok iyi olmak tek başına hiçbişey ifade etmez. Evet önemli ve sana çok şeyler katacak bir özellik. Fakat, Önce OSI Layer 2’den başlayarak network bilgini tcp/ıp ve diğer tüm protokollerin çalışma mantığını, güvenlik sistemlerinin çalışma mantığını öğrenmelisin. İşletim sistemlerini öğrenmelisin. Bunuda en iyi açık kaynak kodlu güvenlik yazılımlarını kurcalayarak öğrenebilirsin. Örnek Snort IDS, Pfsense Fw, Iptables, Linux, Unix, Freebsd gibi. Bir Database IDS alertlerini, bir snort nw IDS alertlerini görerek ve farklı düşünürek yorumlayacakların senin sistemi aşman için neler yapman gerektiğinin cevabını sana fazlasıyla verecektir. Ayrıca sistemi koruman için neler yapmanı da öğretecektir.
  Yıl 90 lar olsaydı sana ilk söyleyeceğim evet önce bir programlama dilini öğrenmekle işe başla olurdu.
  Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar farklı düşünebilmen için sistemleri çok iyi bilmen gerekiyor. Karşındaki sistemi tanımıyorsan Sistemi istismar edecek kodu da yazamazsın.
  Sonrasında da bir buffer over flow açığını tespit ederek ve bunu istismar edecek bir shell exploiti yazabilecek kadar programlama öğrenmiş olursan o zaman voltranı tamamlarsın.
  Bunun dışında söyliyeceğim tüm sistemlerin de altyapıları kodardan oluştuğu için tabiki programlama bilmek önemli ama işin bir parçası sadece.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four + three =