FunnySearch: Bölüm-1

Ara ara millet bloğa hangi kelimeleri arayarak geliyor diye bakıyorum. Bazı arama terimleri siteyle alakasız olsa da çoğu terim gerçekten bu siteye yönlendirebilecek içerikte.

Geçen gün madem insanlar bu terimleri sık sık arıyor ben de onlara kolaylık olsun diye aradıkları terimlere özel blog girdileri oluşturayım diye düşündüm ve ortaya FunnySearch bölümü çıktı.

Bundan sonra vakit buldukça internetteki arama motorlarından bloga gelenlerin kullandığı arama terimleri hakkında kısa kısa yazacağım. Bunların bazılar teknik ama çoğunluğu itibariyle geyik olacaktır.

Birinci bölümün top-10’u

1)fortinet aşmak: ultrasurf programını deneyebilirsiniz. Olmazsa SSH tünelleme deneyebilirsiniz o da olmazsa bana bir adet Fortinet bağışlayın ben uğraşayım buraya da yazayım:). Ya da uğraşmayın aşmaya akşama kadar sabredin, evden girin facebook’a vs.

2)Solaris admin maaş: solaris admini değilim ama çevremdeki arkadaşlardan iyi para aldıklarını biliyorum. Ben diyeyim 4000 TL(net) siz diyin 5-6… Yavaştan nesli tükenen bir insan topluluğudur. Meraknızı varsa gidin Red Hat öğrenin hem kendinize hem de dünyaya iyilik edin.

3)Huzeyfe önal: Bu sitenin yazarı, onu değil yazdıklarını araştırın.

4)Turkticaret: Türkiye’nin gururu sayılabilecek ama güvenlik vs konularında sıfırın altında olan vasat hosting/domain reg. firması.(bkz: Turkticaret nasıl hacklendi). Güvenlik açıklıklarını kapattığını idda etse de hala açıklıkları olduğuna bizzat şahit edilmişimdir.

5)ddos saldirisini engelleme: yok öyle kolay bir yolu. Her DDOS saldırısı engellenemez ama eğer saldırgandan daha yüksek bw’iniz varsa bir şekilde engellenebilir. En güzeli DDOS altında portakal soyup yemek ve karşıdakinin hıncının geçmesini beklemektir.

6)iş yerinde boş ip bulma: bir işinize yaramaz ama tüm ağa ping atıp arp kayıtlarına(arp -a) bakarak boş ip adreslerini keşfedebilirsiniz. Eğer aypi değil ip(urgan) arıyorsanız  polise haber vermem gerekir. İş yerinde ipi ne yapacaksınız ki? Birini mi bağlayacaksınız:)

7)lifeoverip(Life over ip): Hayatı IP(Internet Protocol) üzerinde geçenlerin uğrak makenı. Siteyi ziyaret eden 1201. kişiye her gün çekilişle sanal alemde tur attırıyoruz. Bildiğimiz ip(urgan)ile alakası yoktur.

8)1$ etc huzeyfe: huzeyfe diye bir kullanıcı bulunamadı:). Baştaki $1 algoritma olarak MD5 kullanıldığını gösterir…

9)5651: Internet izleme ve kotu icerikleri engelleme amaçlı çıkarılmış kanun. bu konuda bir adım atmadan mutlaka Netsec listesine sorun. Yoksa boşu boşuna ürün alırsınız.. Gereksiz loglama yapmayın suç işlersiniz…

10)Beyaz Şapka: Kendileri bir eğitim ismi olup http://www.guvenlikegitimleri.com/new/beyaz-sapkali-hacker-egitimi-3-nisan-2010 adresinden son sürüm bir tane edinilebilir. Esmerlere yakışan bir beyefendi şapkası olarak da stoklarımızda yer almakta. Eğitimi başarıyla bitiren(başarı!) herkese bir adet beyaz külah veriyoruz:)

This entry was posted in FunnySearch. Bookmark the permalink.

7 Responses to FunnySearch: Bölüm-1

 1. Veysel GUNDOGDU says:

  En güzeli DDOS altında portakal soyup yemek ve karşıdakinin hıncının geçmesini beklemektir.

  :))))

 2. Ali Kapucu says:

  Hahah Hocam süper olmuş yaa 🙂

 3. Ali says:

  Üstad niçin solaris adminlerin neslinin tükendiğini düşünüyorsunuz. halen yoğun olarak kullanılmıyormu solaris?? Yoksa dediğiniz gibi redhata yönelimmi var şirketlerde? özellikle db server tarafında…

 4. Eğlenceli bir yazı olmuş 🙂

 5. Emre Saglam says:

  Tek kelimeyle super yazi 😀

 6. Huzeyfe ONAL says:

  Çok fazla yeni Solaris admin yeişmiyor. Bunun temel sebebi hem ihtiyaç fazla olmuyor hem de Linux ve türevlerini öğrenmek ve kullanmak daha kolay geliyor insanlara. DB tarafında Oracle’in Sun’i almasiyla birlikte Linux’a yöneliş devam etmez diye düşünüyorum ama RedHat ile Solaris’in hem fiyat hem de esneklik bakımından gireceği bir yarışta RedHat’in kazanacağını düşünüyorum.

 7. Pingback: FunnySearch-Bölüm-II | Complexity is the enemy of Security

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × two =