Sucuri, ağ tabanlı bütünlük doğrulama/kontrol servisi

Sucuri, internet üzerinden çeşitli hizmetler veren bir servis. Bu servislerin arasında Sucuri NBIM(Network-based Integrity Monitoring) günümüz internet dünyasında biz güvenlikcilerin çok işine yarayacak bir servis.

Sucuri NBIM  ile ne  yapabilirsiniz?

Sahibi olduğunuz domainleri ekleyerek bu domainlere ait DNS, whois, site içeriği, karalistelere girme durumu, SSL sertifika durumu gibi bilgilerin değişip değişmediğini 7X24 kontrol ettirebilir ve değişiklik anında size haber vermesini sağlayabilirsiniz

Mesela domain adresiniz sizin haberiniz olmadan başka bir yere mi yönlendirildi? Ya da DNS admininiz yanlışlıkla DNS kayıtlarınız la mı oynadı? Normalde bu tip değişiklikleri uzun zaman sonra farkedersiniz(Ya mailleriniz gelip, gitmez, ya da birileri sayfanıza ulaşılamadığını söyler). Sucuri ve benzeri hizmetleri kullanarak bu tip sorunlardan 10 dakikada haberdar olabilirsiniz. Kısacası Sucuri disk üzerindeki dosyaların değişikliklerini bildiren Tripwire ile aynı işlemi yapar, tek farklı Tripwire disk üzerinde, Sucuri internet üzerinde işlem yapar.

Mesela bir domainin registrar firmasını değiştirdiniz ya da whois bilgileriyle oynadınız, hemen size aşağıdaki gibi bir mail gelecektir.

Ya da sayfanızda bir içerik değişikliği olduysa aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

Sayfa içeriğindeki basit değişiklikleri devamlı mail ile almak istemiyorsanız arabirimden istemediğiniz aralıktaki değişiklikleri iptal etme seçeneği de var.

Bir de SMS ile uyarma destegi  ve uzaktan servislerin up olup olmamasını da ekleseler tadından yenmez. Yakın gelecekte bu servis parali olursa ucretsizini yapacagim diye de soz vereyim:)

This entry was posted in Compliance, Forensic, Log Monitoring, Network Security and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × three =