2010 yılına dair istatistikler ve gelecek yıl…

İlk blog yazmaya başladığımdan beri tam 8.5 yıl geçmiş. Bu süre zarfında 10’dan fazla blog değiştirdim ve çoğunu internetin derinliklerinde kaybettim. En son 2007 yılı itibariyle kapağı lifeoverip.net’e attım ve şükür henüz buralardayım ve bu gücüm yettiği ölçüde de yazmaya devam edeceğim.

Yazmamın sebebi yazdıklarımı çok önemli bulmam ve milletin faydalanması gibi ulvi bir amaç değil sadece içinde bulunduğum sektörün ancak bu şekilde daha ileri gideceğine inanıyor olmam ve kendimi geliştirmeme faydası olması.

On yılı aşkındır sektörü takip ediyorum, kimler gelip geçmedi ki? Bir heyecanla kurulan gruplar, e-posta listeleri, siteler, örgütler vs. Hepsi belirli  dönemde belirli amaçları yerine getirdi ve internetin karanlık tarihine gömüldü, şimdi nerede o eskiler diye soranlara rastlıyorum… Cevabı basit aslında, herkes de biliyor ama söyleyemiyor:)

Edindiğim tecrübe şunu gösteriyor ki Türkiye’nin güzel insanları birbirleriyle ortak iş yapacak kadar henüz olgunlaşmamış. Herkes de bir köşe kapma telaşı, birşeyleri ilk yapıyor “gözükme” telaşı. Oysa başarı ekip işidir, ekip demek paydaş demektir. Birinin diğerine ihtiyacı olduğundan değil, birlikte daha güçlü olduğu için insanlar ekip olurlar.  Özendiğimiz yabancıların çoğu başarılarını birbirlerinin yüzlerini görmeden uzak diyarlardan birlikte gerçekleştiriyorlar.

Bunu artık genlerimize bağlıyorum ben, birşey yapmasa da köşeyi sahiplenmiş kişi/grupların “ilerde yaparım”, “yapacaksak bunu biz yaparız”  tarzı çürümüş düşüncelerine. Zaman bu tiplemeler için çok iyi bir göstergedir.

Yaptığı işten  zevk almazsa ve idealleri sadece maddi ise yapacağı her iş kısa vadeli olacaktır. Bugüne kadar sevmediği işi yapması  nasip olmayan bu satırların yazarı bu konuda oldukca şanslıdır ve bu şansını çevresindekilere dağıtma konusunda oldukca samimidir.

Arasıra blog takipcilerinden de mail geliyor eskisi gibi teknik yazmıyorsunuz. Evet yaşlandım artık eskisi gibi yazamıyorum, blog takipcilerinin sayısı arttıkca da insanların zamanını boşa harcamayayım diye gereksiz gördüğüm şeyleri bloga eklemiyorum. Anlık olarak takip etmek isteyenler için FriendFeed hesabım: http://friendfeed.com/huzeyfeonal

Bir de yazdıklarımı BGA blog‘a eklemeye çalışıyorum, tüm mesaimi neredeyse Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ‘nin işleri alıyor. 2011’de de muhtemelen bu süreç devam edecek.

Çok fazla kafa ütülemeden kısa kısa istatistikler vereyim, merakı olanlar gidersin:)

2010 yılı ziyaretci sayısı:

 • 3.425.378 sayfa gösterimi
 • 160.000 Ziyaretci
 • 108.000 Tekil  IP sayısı

Google’dan gelen arama kelimeleri:

 • ultrasurf
 • huzeyfe önal
 • lifeoverip
 • youtube yasağı
 • anti sansür
 • huzeyfe
 • huzeyfe onal
 • backtrack
 • hüzeyfe önal
 • dns youtube

En fazla ilgi gören 10 sayfa/post:

 1. NetSec Topluluğu
 2. Ultrasurf engelleme
 3. Egitimler
 4. Youtube yasagi ve DNS yonlendirme saldirilari
 5. Internet kisitlamalari nasil asilir? Anti-sansur yazilimlari
 6. Hakkımda
 7. Ultrasurf Bloklama-II(Snort, OpenBSD PF)
 8. Ultrasurf ile Firewall kurallarını aşma
 9. Türkiye’deki bilgi güvenliği firmaları
 10. Güvenlik Bülteni

Eh gecikti ama yeni yılımız huzur, sağlık ve bereket getirsin:)

This entry was posted in Misc and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × two =