Geçmişe yönelik whois kayıtları

Whois kayıtlarını inceleyerek bir domaine ait temel bilgiler edinilebilir. Bu bilgiler domainin sahibi, mail adresi, gerçek adresi ,telefon numarası vs gibi detaylı bilgiler de olabilir sadece NS(nameserver ve registrant) kayıtları da olabilir.  Çoğu registrar firma alan adı alımı sonrasında whois bilgilerini gizleme hizmeti sunmaktadır.  Her ne kadar alan adı bilgileri gizlense de bilgi toplama yöntemlerini kullanabilen birileri rahatlıkla gizlenen alan adı gerçek sahibini bulabilir.

Whois bilgileri internet üzerinde güncellendikce değişir ve bundan birkaç yıl öncesine ait bir whois kaydını resmi yollardan edinmek pek mümkün değil. Geçenlerde işlenen bir suça karışmış domain isminin kime ait olduğunu bulmak için uğraşıyordum. Domain ile ilgili internette herhangi bir kayda rastlamadım, sonra aklıma archive.org geldi orada da aradığım cevabı bulamayınca kendi kendime ya bu whois bilgilerinin de arşivini tutan bir servis olsa ne güzel olur diye söylenmeye başladım ki hemen ardından kesin birileri bunu da yapmıştır diye düşündüm(Ne zaman aklıma güzel bir fikir gelse hep böyle sonuçlanıyor) ve Google’a danıştım. Tam da aradığım şekilde birilerinin whois kayıtlarını geçmişe yönelik tuttuğunu ve bunu parayla sattığını gördüm.

İşim domainin kime ait olduğunu bulmaktan ziyade gerçekten öyle bir domain sanal ortamda yer almış mı sorusunu cevaplamaktı ki bu servise paralı üye olmadan cevabını alabildim.

This entry was posted in Forensic and tagged , . Bookmark the permalink.

6 Responses to Geçmişe yönelik whois kayıtları

 1. Digiturk says:

  Teşekkürler cok güzel bir calışma

 2. ahmet tunceli says:

  eee fakat site adını paylaşmamışsınız 🙁

 3. İyi güzel hoş yazmışsınızda hangi siteden bulduğunuzuda yazında insanlar faydalansın. Yoksa onadamı eğitim parası alacaksınız….

 4. Güzel çalışma , teşekkür ederim. Faydalı buldum

 5. dez diyet says:

  Emin olun anlattığınız metodla sıkıntı olan bir domainle ilgili bir bilgiye ulaştım. Benim için çok önemliydi. Kendi sattığım dez diyet pack ile ilgiliydi çünki

 6. web siteler için çok önemli daha önceden ne olduğu bilinmiyor adresin .. güzel bilgi teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × one =