Bilişim suçlarında bilirkişi sorunu

Türkiye’de bilişim suçlarını ilgilendiren davalarda atanan bilirkişiler tam manasıyla facia*. Bilirkişilik kurumu nasıl işliyor detaylarını bilmiyorum ama çeşitli bilirkişi raporlarını inceledikten sonra hemen hemen çoğunun yanlış/eksik yorumlarla dolu olduğunu gördüm. Neden bilirkişilik yapılır onu da bilmiyorum ama sanırım bu işin maddi bir boyutu var yoksa insan sadece gönüllü bir iş olarak başkalarının kendi bilgi eksikliğinden dolayı ceza almasını istemez.

Bu yazıyı yazmama sebep olan olay  da yaklaşık bir iki hafta öncesinde bir bilirkişi(!)’nin benim yazdığım makaleyi kopyalayarak birilerini mağdur etmesi.

Olay şöyle gelişiyor …

Bir davada bilirkişi olarak atanan şahıs sonuç metnine internette yayınladığım “E-posta başlıklarından bilgi toplama” konulu makalemin belirli satırlarını kelimesi kelimesine koymuş ve teknik bilgisi olmadığı için orada yazan bazı olasılıkları kesinmiş gibi yazarak birilerini mağdur etmiş. Mağdur kişi de nasıl olduysa internetten beni bularak yazımın ilgini kısmına açıklık getirmemi istedi…Ben de teknik detaylarıyla birlikte mahkemeye ilgili yazıyı yazdım.

Şimdi bu arkadaşı ele alalım kendisi bir ünivesitede öğretim üyesi, muhtemelen bilişimle ilgili bir konuda çalışmalar yapıyor. Peki bir insanın bilişimle ilgili bir konuda çalışma yapması(hadi daha iyimser bir bakışla uzman olması) bilişimin her konusunda uzman olmasını sağlar mı?. Kaldı ki bilişim suçları pek öyle gerçek hayattaki gibi sınırları çizilebilir konular değil.

Davanın detaylarını öğrenince bu işe bilirkişi olarak atanacak insan gözlerimin önüne geldi. En azından birkaç yıl e-posta sunucu yöneticiliği yapmış, SMTP’nin detaylarını sular seller gibi biliyor, Firewall nedir, IP nedir bunlar nasıl, ne amaçla kullanılır. Protokol detayları nelerdir, hangi başlıklar değiştirilebilir hangileri sabit karlı vs gibi bir dünya bilgi bilmesi lazım ki sağlıklı karar verebilisin… Oysa yapılan internette basit bir arama ve sonrasında birilerinin yazdığı bir metni mahkemeye sunma? Ya yazılanlar tamamen yanlışsa ve sizin bu yanlışınız yüzünden birileri yok yere ceza alacaksa… Değer mi basit bir iş için insanların hayatlarıyla oynamaya.

Bilirkişileri atayan, onay veren her kim/kurumsa ciddi bir yapılanmaya ihtiyacı olduğu kesin. Geçen sene bu konuda bir atılım yapıp bilirkişi yetiştirelim(hem teknik hem de hukuk konularında)demiştik ama işin bürokratik boyutunu görünce bütün heyecanım kaçtı ve işin ucunu bıraktım.

Bugün yarın birilerinin bu konuyu ciddiye alıp, bilişim suçlarına bakacak bilirkişileri gerçekten bilenler arasından seçmesinde fayda var. Yoksa bugün bilmeden verdiğimiz bir yorum yarın bizim hakkımızda da verilebilir…

Olayın bir de bilirkişi açısından hukuki boyutu var, başka birisine ait bir yazıyı kendisininmiş gibi mahkemeye sunması ve bundan çıkar elde etmesi. Bunun da peşini bırakmayacağım:)

*Elbette hakkıyla bilirkişilik yapanlar da vardır ama büyük çoğunluğu bilişim suçlarıyla alakasız sadece mesleği bilgisayar/bilişim olan kişilermiş gibi biz izlenim edindim.

This entry was posted in Forensic and tagged , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Bilişim suçlarında bilirkişi sorunu

 1. ziyaretçi says:

  Benim de bilişimle ilgili bir mahkemem var. Anakart’a sabit disk diyen ve bunu böyle belirten bir bilirkişi beni suçluyor. 2 ay sonra ise mahkemeye çıkacağım bakalım sonuç ne olacak çok merak ediyorum.

 2. osC++CoDeR says:

  Bilirkişilerde yetersiz, bilişim suçlarına bakan avukatlarda yetersiz. Kurumsal bir davada 16000TL borçlandırıldım. Avukatımın yetersizliği nedeniyle yaklaşık 7000TL ödemek zorunda kaldım. Avukatsız kendim katılsaydım davalara kurumdan alacaklı çıkardım.

 3. Huzeyfe ONAL says:

  Geçmiş olsun. Bana da eski çalıştığım şirketlerden biri cok ciddi rakkamlarda dava açmıştı ama mahkeme lehimize karar verdi. Avukatımı da özellikle bilişim konularından anlayan biri seçmiştim, ne kadar etkisi oldu bilmiyorum ama en azından benim söylediğim teknik detayları mahkemeye hukuk dilinden anlatmıştır.

 4. merve says:

  Merhaba

  bilişim suçu işlemekten yargılanıyorum, doktorum ve bilgisayardan kesinlikle anlamıyorum . davayı micros. açmış . benim adresimle sanırım yanlış bişeyler yapmışlar ne yaptıklarını bile anlamış değilim . davam istanbulda ben başka bir şehirde mahkemeye çıkıcam ama inanın ne yapmam konusunda en ufak fikrim yok. bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 − 2 =