Hping ile 50k$ kazanmak…

Bugün ilginç bir görüşme yaptım. Bir uzantısı da Türkiye’de bulunan Avrupanın en büyük networküne sahip bir firmadan  firmanın tüm ağ altyapısını test edecek anlaşma teklifi geldi. Önce klasik pentest talebi olarak algılayıp çok sıcak bakmasam da işin tamamen network üzerine olduğunu anlayınca heyecanla varım dedim!.

Mülakatta gelen ilk soru klasikti hangi araçları kullanacaksınız? Burada karşı tarafı etkileme amaçlı bir dünya araç ismi sayabilirdim fakat network testlerinde Hping, Nmap ve Netcat üçlüsü(+tcpdump) işimi fazlaca gördüğü için bunları saydım.

hping sihirli sözcük olmalı ki sorular onun üzerinden gelmeye devam etti. Neden hping, hping ile neler yapabilirsiniz vs…

Ben de her zamanki klasik cevabımı paylaştım: “Hping benim için aklımdakileri gerçekleştirmeme kolaylık sağlayan bir araç, iyi bir araç. Bunun ötesinde birşey değil…”

Neyse zaman geçtikce firmaya daha önce bu konuda yaptığım başarılı testleri vurucu örneklerle anlattım ve sanırım onları bu işte benimle çalışmalarına ikna ettim. Yapılacak iş aslında benim için yeni değil, üzerinde onlarca tür çeşitlilikte sistem çalışan ve tamamen TCP/IP konuşan bir networkün kapsamlı testi(klasik vulnerability testi değil). Sonuç olarak  benden beklenen altyapıda kullanılan ağ/güvenlik sistemlerinin hem işlevsellik hem de performans testlerinin yapılmasını ve test çıktılarının firmanın ağ ve güvenlik uzmanlarına detaylıca anlatılması.

Beni nerden buldunuz diye sorduğumda gelen cevaplardan anladığım Hping ile ilgili yazdıklarımın referans olmasıymış. hey gidi hping sen nelere kadirsin:). Bakalım gerekli izinleri vs halledebilirsem bir iki aylığına bu işe vereceğim kendimi. Sonrasında belki sadece bu yaptıklarımı anlatan bir eğitim bile açarız:)

This entry was posted in Network Tools, Penetration and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 + six =